מהם ברקוד וסורק ברקוד ?

מראה הפסים הצפופים בשחור לבן, המוטבע על מוצרים שונים, הפך להיות כל כך שגור ומוכר לעין בעשורים האחרונים, ואף שימש כאייקון מייצג של עולם הצריכה ביצירות אמנות ואופנה, ולמרות זאת, לא רבים מבינים את הטכנולוגיה העומדת בבסיסו של  סורק ברקוד ועד כמה היא שינתה ושיפרה את כל התחום של איסוף נתונים וניהול מלאי במגוון תעשיות ושימושים.
הברקוד הוא למעשה קוד של ספרות ואותיות אותן מייצג רצף משתנה של פסים שחורים במרווחים ועובי שונים. סורק הברקוד, המכונה גם קורא ברקוד, מפענח את תבנית הקווים ומתרגם אותה חזרה לתווים שניתן לקרוא. ישנם סוגים שונים של ברקודים וכן סורקי ברקוד הקוראים את הקידוד באמצעות טכנולוגיות שונות.

טכנולוגיית הסריקה של סורק הברקוד מבוססת על פעולה של החזר אור. קרן אור, או לייזר, נשלחת מסורק הברקוד אל רצף הקווים המודפסים על אריזת המוצר, ועצמת האור המוחזר, נמדדת באמצעות פוטודיודה. משנקרא הקוד וזוהה הוא מועבר לתכנת מחשב ייעודית, שבאמצעותה נאספים כל פרטי המוצר ומידע נוסף הרלוונטי לניהול המלאי.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של סורקי בר קוד:

סורק ברקוד לייזר –  סורק ברקוד מפענח וממיר את הפסים לטקסט הניתן לקריאה באמצעות שליחת קרן לייזר.

סורק ברקוד CCD –  סורק ברקוד מפענח וממיר את רצף הקווים לתוכן קריא באמצעות שליחת אור אדום וחיישן הקורא את האור המוחזר במהירות גבוה.

סורק ברקוד Imager – פענוח התמונה והמרתה לתוכן נעשה באמצעות צילום הברקוד.

קיימות שתי צורות עיקריות של תבניות ברקוד:
•ברקוד חד מימדי (1D): תבנית הפסים המוכרת, יכול לייצג עד כ-20 תווים
•ברקוד דו מימדי (2D): תבנית גרפית מורכבת היכולה לייצג מספר גדול מאוד, עד אלפי תווים.

סורק ברקוד – מי אחראי לפיתוח הטכנולוגיה המהפכנית?

כבר בשנת 1948 , בניסיון לתת מענה לבקשה של מנהל רשת מזון, לייעל את קריאת הנתונים מהמוצרים בזמן התשלום בקופה, החלו לפתח שני סטודנטים מהמכון הטכנולוגי בפילדלפיה, את מה ששנים אחר כך יהיה הברקוד. ב-1952 הם רשמו פטנט על “שיטה לסיווג על ידי שימוש בזיהוי תבניות”.  רק בשנות ה-70 הוגדרו תקנים אחידים לשימושים מסחריים בברקוד, ובשנת 1974, הותקן סורק ברקוד UPT בסופרמרקט באוהיו, והמוצר הראשון שקודד ונסרק היה חבילת מסטיקים בטעם פירות.

סורק ברקוד – היום ומחר

קשה לדמיין את העולם המסחרי כיום ללא טכנולוגיית הברקוד. שיטת הקידוד והסריקה מהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מתעשיות רבות, הן בתהליכי הייצור והן בתהליכי התפוצה,ניהול המלאים והאחסון. תחומי הטקסטיל, המזון, הרפואה, התעופה ועוד, תלויים במערך הלוגיסטי המתבסס על קריאת קודים.

בשנים האחרונות ובאלו העתידות לבוא, רואים פיתוחים טכנולוגים של סוגי קודים אחרים, בעיקר לעולם הסלולאר ומסכי המגע. קוד ה- QR כבר נמצא בשימוש נרחב, והולך ומתפשט לשימושים מגוונים של האדם הפרטי בחיי היום יום, דרך אפליקציות ויישומים מגוונים.

ליצירת קשר וקבלת פרטים לחצו כאן או התקשרו  03-9718787