כתיבת הצהרת כוונות למחקר לדוקטורנטים

מהו מסמך הצהרת כוונות למחקר?

הצהרת כוונות למחקר היא בדרך כלל המסמך הראשון שהמועמד ללימודים לתואר שלישי כותב כחלק מעבודת הדוקטורט. זהו מסמך שמנסח מה בכוונתו של החוקר לחקור, והוא מוגש לועדת הקבלה של האוניברסיטה עוד לפני שהמועמד מתקבל ללימודי דוקטורט. על סמך מסמך זה, בין היתר, הועדה מחליטה אם לקבל את המועמד. בדרך כלל מדובר במסמך קצר, בחלק מהמוסדות מתעקשים שהמסמך יהיה בהיקף של עמוד אחד בלבד, באחרים הוא יכול להתפרש על עמודים ספורים, אבל בכולם מדובר במסמך תמציתי וכללי, ולא במסמך מפורט כמו הצעת מחקר. המסמך נועד לאפשר לועדה לוודא שלמועמד יש רעיון למחקר שהוא חדשני מצד אחד, וריאלי מצד שני. בנוסף, עבור הדוקטורנט עצמו ועבור המנחה מסמך הצהרת הכוונות משמש מעין מורה דרך כללי, שבעקבותיו מאוחר יותר יעוצב המחקר.

מסמך הצהרת הכוונות כולל בדרך כלל את שם העבודה המוצעת, שם החוקר (המועמד), רקע תיאורטי תמציתי, שמדגיש את החדשנות והחשיבות של המחקר, מטרות המחקר ושאלות המחקר, שיטת המחקר בקווים כלליים, סעיף שמאפשר לחוקר להדגיש את חדשנות המחקר וחשיבותו, ורשימה ביבליוגרפית ראשונית. במוסדות השונים ובמסלולי הלימוד השונים מבנה המסמך עשוי להשתנות, אבל בדרך כלל הוא מכיל חלקים אלה או דומים לאלה.

מדוע חשוב שמסמך הצהרת הכוונות יהיה כתוב בצורה טובה?

אמנם, מסמך הצהרת הכוונות אינו מסמך מחייב, והדוקטורנט באישור המנחה יכול לשנות את כיוון המחקר ואפילו את שאלת המחקר, אם במהלך עבודת המחקר מתברר שהמחקר שהוצע לא מספיק חדשני, קשה לביצוע, או כל סיבה אחרת. אך למרות שהמסמך לא מחייב פורמלית, הוא עדיין מהווה מסגרת שלפיה המחקר נבדק, ולכן למרות שאפשר לבצע שינויים, השינויים הללו עשויים להקשות על הדוקטורנט בהמשך הדרך. לדוגמא, הדוקטורנט תלוי במנחה לאישור כל שינוי, וזה עלול לעכב את הדוקטורנט מהמשך המחקר (במקרה שלוקח למנחה זמן לאשר את השינוי). בנוסף, הדוקטורנט יצטרך להצדיק את השינוי בכל אחד מדוחות ההתקדמות. זה לא סוף העולם, אבל זה לוקח עוד קצת זמן בכתיבה. לכן, למרות שמסמך הצהרת הכוונות אינו מחייב מבחינה פורמלית, כדאי לכתוב אותו היטב כבר בהתחלה כדי לחסוך עבודה ועיכובים בהמשך הדרך.

סיבה נוספת וחשובה יותר לכך שכדאי לכתוב את מסמך הצהרת הכוונות בצורה טובה כבר בהתחלה היא פשוט – כדי שהמסמך יתקבל. נכון, לרוב המועמדים לא יידחו על סמך מסמך הצהרת כוונות שאינו הולם את טעמה של הועדה. במקרה שהועדה סבורה שהצהרת הכוונות לא טובה מספיק, לרוב היא לא תדחה את המועמד אלא תבקש תיקון של המסמך. אם כן, למה חשוב לכתוב את מסמך הצהרת הכוונות בצורה טובה כבר בהתחלה? הסיבה היא זמן. כל סבב תיקונים כזה עשוי לקחת הרבה זמן מכיוון שהועדה מתכנסת רק במועדים מסויימים. לכן, ככל שיהיו פחות סבבי תיקונים, המועמד יוכל להתקבל יותר מהר, ובהתאם – גם לסיים יותר מהר. נכון שבתחילת הדרך נראה שחודש לפה או חודש לשם לא ישנו הרבה, אבל בסוף הדרך, תאמינו לנו, הייתם נותנים הכל כדי לקבל את הדוקטורט חודש קודם.

כמה עולה כתיבת מסמך הצהרת כוונות לדוקטורט?

המחיר של כתיבת מסמך הצהרת כוונות משתנה בהתאם לדרישות לגבי מסמך הצהרת הכוונות (שמשתנות מאוניברסיטה לאוניברסיטה ומפקולטה לפקולטה), בהתאם למורכבות הנושא, בהתאם לרמת הגיבוש של הנושא המוצע, ופרמטרים נוספים אשר משפיעים על מחיר הכתיבה של מסמך הצהרת הכוונות. בנוסף, המחיר משתנה גם בהתאם לשאלה האם אתם מעוניינים בכתיבה של מסמך הצהרת הכוונות, השלמה של מסמך שהתחלתם לכתוב, עריכה של מסמך קיים ושיפור שלו כדי לשפר את סיכויי הקבלה, או אפילו תיקון של מסמך הצהרת כוונות לאחר שקיבלתם הערות מהמנחה או מהועדה. לכן, כדי לקבל הצעת מחיר מדוייקת לכתיבת מסמך הצהרת הכוונות, השלמה שלו, עריכה שלו או תיקון שלו, פשוט שלחו אלינו למייל contact@doctorant.co.il או בטופס כאן למטה את ההנחיות למסמך ואת הנושא והרעיון שכבר יש לכם, ונוכל לשלוח לכם הצעת מחיר לכתיבה או לעריכה.

    צריכים עזרה בכל נושא שקשור לדוקטורט? אל תהססו לפנות:

      שירותים נוספים