כתיבת הצעות מחקר לדוקטורט

הצעת מחקר לדוקטורט – משימה מאתגרת

מיד לאחר הקבלה למסלול דוקטורט, הדוקטורנט נדרש לכתוב הצעת מחקר עבור עבודת הדוקטורט. כתיבת הצעת המחקר לדוקטורט אינה פשוטה. מצד אחד, הצעת המחקר מוגבלת בהיקפה (ברוב האוניברסיטאות מדובר על הגבלה של כ-20 עמודים). מצד שני, על ההצעה לכלול רכיבים רבים שמטרתם לשכנע את השופטים שהמחקר ראוי לעבודת דוקטורט, ששיטות המחקר תואמות, ושהדוקטורנט יודע היטב ומבין את המחקר המתוכנן. במסגרת כך על הצעת המחקר לכלול רקע תיאורטי שמראה שהדוקטורנט מכיר היטב את הספרות האקדמית בנושא. הרקע התיאורטי אמור להגדיר בצורה ברורה את המושגים המרכזיים, ולסקור את הספרות המרכזית בנושא: מה כבר נחקר ומה לא. בנוסף, על הדוקטורנט להציג בהצעת המחקר את מטרות המחקר בצורה ברורה ולהגדיר את היטב את הפער המחקרי שהמחקר שלו מבקש לסגור. כמו כן, הצעת המחקר צריכה לתאר בצורה מפורטת את שיטת המחקר המוצעת, להדגיש את החדשנות של המחקר, ועוד. מכיוון שיש להכניס כל-כך הרבה במסמך שההיקף שלו מוגבל בדרך כלל ל-20 עמודים, מדובר בכתיבה שצריכה להיות מדוייקת מאד ודחוסה.

קושי נוסף שקשור בכתיבת הצעת המחקר הוא שעל ההצעה לשכנע את השופטים שהמחקר חשוב וראוי לעבודת דוקטורט. השופטים וועדת הדוקטורט בדרך כלל לא יאשרו מחקר שלדעתם לא מחדש מספיק. לכן, מצד אחד יש להציע מחקר שמתבסס היטב על הרקע התיאורטי הקיים, אך מצד שני להיות מחדש מספיק ולשכנע את השופטים בחשיבותו, ולכן מדובר באתגר נוסף.

עזרה בכתיבת הצעת מחקר לדוקטורט

בשל אתגרים אלה, ומכיוון שכתיבת הצעת המחקר היא פרויקט שעשוי לקחת זמן רב עבור דוקטורנט שצריך במקביל גם לעבוד, לנהל חיי משפחה ועוד, אין להתפלא שדוקטורנטים רבים פונים לעזרה בכתיבת הצעת המחקר. עזרה בכתיבת הצעת המחקר יכולה לחסוך זמן רב ולעזור לוודא שהכתיבה נעשית בצורה טובה ולפי הכללים, כדי להגדיל את סיכויי הקבלה של הצעת המחקר.

מדוע חשוב להשקיע בהצעת המחקר לדוקטורט

ישנן שתי סיבות עיקריות לכך שחשוב להשקיע בהצעת המחקר לדוקטורט. הסיבה הראשונה היא שהצעת המחקר היא מסמך מחייב ולאחר אישורה, כל שינוי במחקר דורש אישור של המנחה. כתיבת הצעת מחקר ללא ניסיון עשויה להביא לכך שהמחקר שיאושר יהיה בלתי מעשי לביצוע, ידרוש משאבים רבים מדי, או לא יחדש מספיק (מצב שיגרום לקשיים באישור הדוקטורט לאחר מכן). פנייה לעזרה מקצועית בכתיבת הצעת מהחקר יכולה לעזור להבטיח שהמחקר שיאושר בסופו של דבר יהיה ריאלי מבחינת היקף ההשקעה בו, ומחדש מספיק כדי למנוע בעיות בקבלת הדוקטורט עצמו בהמשך.

הסיבה השנייה שחשוב להשקיע בהצעת המחקר לדוקטורט היא הגדלת סיכויי הקבלה של ההצעה. ככל שההצעה שתוגש תהיה מקצועית יותר, יידרשו פחות סבבים של "תיקונים" עד לקבלת ההצעה. מכיוון שלשופטים ולמנחים לוקח לעתים זמן רב להגיב ולבדוק את השינויים, כל סבב "תיקונים" כזה עשוי לקחת זמן רב מאד (לעתים מספר חודשים), שבמהלכו הדוקטורנט "תקוע" ולא יכול להתקדם עם המחקר. הזמן שבו הדוקטורנט לא יכול להתקדם עם המחקר מעכב למעשה את הפרויקט כולו ולכן מעכב גם את קבלת תואר הדוקטורט בסופו של דבר. לכן, כדאי להשקיע בהצעת המחקר לדוקטורט על מנת שתתקבל מהר יותר.

בנוסף לסיבות אלה, ההשקעה בהצעת המחקר אינה יורדת לטמיון. לא מדובר במסמך חד פעמי שכתבתם ולא יהיה לכם שימוש בו לאחר מכן. סקירת הספרות שכתבתם בהצעת המחקר תהווה את הבסיס לסקירת הספרות בדיסרטציה עצמה, פרק שיטת המחקר בהצעת המחקר יורחב ויהווה את הבסיס לפרק שיטת המחקר בעבודת הדוקטורט, ועוד. לכן, השקעה בהצעת המחקר היא למעשה התחלת ההשקעה בעבודת הדוקטורט שלכם.

איך אנחנו יכולים לעזור?

אנו ב-Doctorant.co.il נשמח לעזור לכם בכל שלב של כתיבת הצעת המחקר לדוקטורט. החל מסיוע בתכנון המחקר, דרך כתיבה של הצעת המחקר כולה או חלקים ממנה (כגון: כתיבת סקירת הספרות, כתיבת שיטת המחקר), עריכה של הצעות מחקר, תרגום של הצעות מחקר, ועד תיקונים של הצעות מחקר שהוגשו ונדרשו בהם שינויים, ועוד. פשוט פנו במייל contact@doctorant.co.il או באמצעות הטופס ונשלח לכם הצעת מחיר לעזרה שאתם צריכים.